Vitaminum C TEVA (kwas askorbinowy) – tabl. powl.

Co to jest Vitaminum C TEVA?

Preparat stosowany w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C lub jej niedoboru.

Co zawiera i jak działa Vitaminum C TEVA?

Preparat zawiera witaminę C (kwas askorbinowy). Witamina C jest niezbędna w wielu procesach metabolicznych, uczestniczy w procesach utleniania i redukcji, jest antyoksydantem (ma właściwości przeciwutleniające, chroni przed działaniem wolnych rodników), bierze m. in. udział w biosyntezie kolagenu, kwasu foliowego, hormonów kory nadnerczy, hormonów sterydowych, insuliny, wpływa na metabolizm tyroksyny, ułatwia przyswajanie żelaza. Stymuluje procesy odpornościowe, w przebiegu przeziębienia i grypy występuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C. Niedobór witaminy C (np. po kilku miesiącach diety o niewystarczającej zawartości witaminy C) skutkuje nieprawidłowym funkcjonowaniem tkanki łącznej, zaburzeniami syntezy i metabolizmu wielu cząsteczek biologicznych, ogólnym osłabieniem, bólami mięśni i stawów, opóźnionym gojeniem się ran, krwawieniem z dziąseł i z nosa, stanami zapalnymi dziąseł, rozwojem szkorbutu. Prawidłowe stężenie kwasu askorbinowego w osoczu wynosi ok. 10 mg/l, u osób z objawami hipowitaminozy jest mniejsze niż 6 mg/l, a u osób z klinicznymi objawami szkorbutu mniejsze niż 2 mg/l. Po podaniu doustnym kwas askorbinowy dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego w ilości zależnej od dawki (w przypadku dawki do 200 mg na dobę wchłania się do 90%, w przypadku dawki 1 g na dobę ok. 50 %). Po podaniu pojedynczej dawki 500 mg maksymalne stężenie we krwi występuje po 2–3 godzinach.

Kiedy stosować Vitaminum C TEVA?

Wskazania do stosowania preparatu obejmują: · profilaktykę i uzupełnianie niedoboru witaminy C w okresach rekonwalescencji po chorobach zakaźnych i gojenia ran po oparzeniach oraz u osób palących tytoń · stosowanie pomocnicze w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza, w stanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych układu oddechowego, pokarmowego i moczowego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować dużych dawek kwasu askorbinowego (większych niż 1 g na dobę) u chorych z kamicą dróg moczowych lub zwiększonym stężeniem szczawianów w moczu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vitaminum C TEVA?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Witamina C wpływa na zwiększenie wchłaniania żelaza. Należy zachować ostrożność i unikać stosowania dużych dawek witaminy C u osób z nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego (hemochromatoza) oraz u osób ze stwierdzoną niedokrwistością syderoblastyczną lub talasemią. U osób z niedoborem krwinkowej dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej długotrwale stosowany kwas askorbinowy może powodować hemolizę krwinek czerwonych i niedokrwistość hemolityczną. Długotrwałe stosowanie dużych dawek kwasu askorbinowego u osób z kamicą dróg moczowych powoduje tworzenie się złogów w nerkach. Witamina C może także wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych krwi i moczu (np. na oznaczanie stężenia glukozy w moczu, kwasu moczowego, kreatyniny, fosforanów nieorganicznych, aktywności enzymów wątrobowych, pH moczu) oraz na oznaczanie krwi utajonej w kale. Przed wykonaniem powyższych badań nie należy przyjmować preparatów zawierających kwas askorbinowy przynajmniej przez 1 dobę. Długotrwałe stosowanie dużych dawek kwasu askorbinowego może wywołać objawy zatrucia (utrudnione i bolesne oddawanie moczu, krwiomocz). W razie podejrzeń zatrucia lekarz zaleci przeprowadzenie odpowiednich badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia rozpoznania. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Vitaminum C TEVA

Preparat ma postać tabletek powlekanych. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować podczas posiłku. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: profilaktycznie 100 mg na dobę; pomocniczo w leczeniu: 100–500 mg na dobę. Dzieci po 5. roku życia: pomocniczo w leczeniu 100–200 mg na dobę.

Czy można stosować Vitaminum C TEVA w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie zaleca się stosowania dużych dawek witaminy C u kobiet w ciąży. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu w okresie karmienia piersią; nie wolno przekraczać zalecanych dawek.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Witamina C (kwas askorbinowy) może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (takich jak np. warfaryna), zwiększać wchłanianie żelaza, zmniejszać wydalanie kwasu acetylosalicylowego. Duże dawki kwasu acetylosalicylowego zmniejszają stężenie witaminy C w osoczu. Witamina C może zmniejszać skuteczność trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, pochodnych fenotiazyny, aminoglikozydów. Witamina C może zwiększać stężenie zewnątrzpochodnych estrogenów we krwi. Witamina C może także wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych (np. na oznaczanie glukozy w moczu, na oznaczanie krwi utajonej w kale). Przed wykonaniem badań laboratoryjnych należy poinformować lekarza o przyjmowaniu preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Vitaminum C TEVA może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany. Jeżeli stosowane są duże dawki witaminy C (większe niż 1 g na dobę) mogą wystąpić: nudności, wymioty, niestrawność/zgaga, biegunka, wysypki skórne, bóle głowy, zakwaszenie moczu i krystalizacja szczawianów i moczanów w drogach moczowych (powstawanie kamieni moczowych), zwiększone wydalanie moczu. U osób z niedoborem krwinkowej dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej kwas askorbinowy może powodować hemolizę krwinek czerwonych.