Voltaren MAX (diklofenak) – żel

Co to jest Voltaren MAX?

Jest to preparat do stosowania miejscowego zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny.

Co zawiera i jak działa Voltaren MAX?

Substancją czynną preparatu jest diklofenak, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu fenylooctowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Działanie diklofenaku polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2). Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Diklofenak zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej (obrzęk, podwyższona temperatura ciała, ból, sztywność stawów). Nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Preparat jest stosowany miejscowo w leczeniu stanów zapalnych związanych z chorobami reumatycznymi lub urazami. Po zastosowaniu miejscowym diklofenak przenika przez skórę do tkanek podskórnych, ścięgien, mięśni, tkanek okołostawowych, ma zdolność kumulacji w mazi stawowej. Wchłanianie diklofenaku zależy od zastosowanej dawki, wielkości leczonego obszaru, czasu kontaktu preparatu ze skórą i od właściwości powierzchni na którą jest stosowany. Ponadto, dzięki zastosowaniu odpowiedniego podłoża preparat ma także działanie łagodzące i chłodzące.

Kiedy stosować Voltaren MAX?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu: Dorośli i młodzież po 14. roku życia. · pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, np. powstałych wskutek skręceń, nadwyrężeń lub stłuczeń · bólu pleców · ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (takich jak zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe) Dorośli. · ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany niekiedy aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen). Uczulenie na powyższe leki może objawiać się w postaci napadu astmy (sapanie, skrócenie i spłycenie oddechu), kaszlu, skurczu oskrzeli, trudności w oddychaniu, obrzęku twarzy lub języka, pokrzywki, wysypki lub ostrego nieżytu błony śluzowej nosa. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w III trymestrze ciąży. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 14. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Voltaren MAX?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na zdrową i nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Nie stosować na otwarte rany. Należy chronić oczy, usta i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Jeżeli żel przypadkowo dostanie się do oczu należy przemyć je czystą wodą i skonsultować się z lekarzem. Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu objawy nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania preparatu pod nieprzepuszczającymi powietrza opatrunkami okluzyjnymi. Preparat może być stosowany z nieokluzyjnymi opatrunkami (np. bandaż). W przypadku stosowania preparatu na dużej powierzchni skóry lub w przypadku stosowania długotrwałego nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia ogólnych działań niepożądanych diklofenaku. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry preparat zawiera butylohydroksytoluen, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Voltaren MAX

Preparat ma postać żelu do stosowania miejscowego na skórę. Wielkość dawki zależy od wielkości powierzchni, na którą stosowany jest żel. Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Przed pierwszym użyciem preparatu należy odwrotną stroną zakrętki przebić membranę zabezpieczającą tuby lub w przypadku tuby laminowanej, nałożyć zakrętkę odwrotną stroną na zabezpieczenie i przekręcić w celu zdjęcia zabezpieczenia z tuby. Na powierzchnię skóry należy nałożyć cienką warstwę żelu delikatnie wcierając. Stosować 3–4 razy na dobę. Zależnie od wielkości powierzchni stosować 2–4 g preparatu (tj. ilość żelu odpowiadającą odpowiednio objętości wiśni lub objętości orzecha włoskiego). Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu objawy nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. Bez konsultacji z lekarzem preparatu nie należy stosować dłużej niż przez 14 dni (lub 21 dni w przypadku bólu związanego ze zwyrodnienim stawów, wyłącznie u dorosłych). Nie należy stosować preparatu u dzieci do 14. roku życia.

Czy można stosować Voltaren MAX w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży, a stosowanie w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane, z powodu ryzyka przedwczesnego zamknięcia u płodu przewodu tętniczego oraz zahamowania czynności skurczowej macicy. Nie należy stosować preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Po miejscowym zastosowaniu preparatu diklofenak jest wchłaniany do krążenia w niewielkich ilościach i dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest znikome.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Voltaren MAX może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Często możliwe jest wystąpienie miejscowych reakcji skórnych, takich jak świąd, rumień, wysypka, uczucie pieczenia skóry, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry), rzadko pęcherzykowate zapalenie skóry. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (w tym pokrzywka), nadwrażliwość skóry na światło (oparzenia słoneczne ze świądem, obrzękami i pęcherzami), sapanie, spłycony oddech lub uczucie ucisku w klatce piersiowej (napad astmy), obrzęk naczynioruchowy twarzy, ust, języka lub krtani, mogący powodować trudności w oddychaniu, wysypka grudkowata. Jeżeli wystąpią objawy mogące świadczyć o nadwrażliwości (uczuleniu) należy natychmiast zaprzestać stosowania preparatu i skontaktować się z lekarzem.