Vratizolin (denotywir) – krem

Co to jest Vratizolin?

Preparat przeciwwirusowy do stosowania miejscowego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vratizolin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego, miejscowo wyłącznie na opryszczkę umiejscowioną na wargach lub twarzy. Nie stosować na błony śluzowe (np. jamy ustnej, oczu, narządów płciowych). Należy zachować szczególną ostrożność by nie dopuścić do kontaktu preparatu z oczami. Nie stosować w leczeniu opryszczki narządów płciowych. W przypadku ciężkiej nawracającej opryszczki wargowej należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli występują czynne zmiany skórne należy zachować szczególną ostrożność by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa. Aby zapobiec przeniesieniu zakażenia należy unikać dotykania zmian chorobowych. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera alkohol cetostearylowy i może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry); · preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienia skóry; · preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu oraz parahydroksybenzoesan propylu i może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Vratizolin

Preparat ma postać kremu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Aby zapobiec przeniesieniu zakażenia na inne obszary skóry należy umyć ręce przed i po nałożeniu preparatu. Aplikator umożliwia higieniczne i precyzyjne stosowanie preparatu. Preparat należy stosować na chorobowo zmienione miejsca kilka razy na dobę. Leczenie trwa zwykle do 5 dni. Jeżeli zmiany nasilą się lub nie ustąpią należy skonsultować się z lekarzem. Leczenie powinno być rozpoczynane jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów opryszczki (np. pieczenie, świąd). Jeżeli wystąpi nawrót opryszczki, należy natychmiast zastosować preparat w celu niedopuszczenia do powstania pęcherzyków.

Czy można stosować Vratizolin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią. Nie wiadomo czy denotywir przenika do mleka kobiety karmiącej.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono klinicznie istotnych interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Vratizolin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: reakcje nadwrażliwości, reakcje miejscowe, reakcje podrażnienia, kontaktowe zapalenie skóry.