Xylometazolin Vibrocil (ksylometazolina) – krople do nosa, roztwór

Co to jest Xylometazolin Vibrocil?

Lek pobudzający receptory alfa-adrenergiczne, stosowany w celu obkurczenia naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa.

Co zawiera i jak działa Xylometazolin Vibrocil?

Preparat zawiera ksylometazolinę, lek pobudzający receptory a-adrenergiczne, pochodną imidazoliny. Stosowany miejscowo na błonę śluzową nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej oraz ogranicza ilość wydzieliny. Udrożnia przewody nosowe oraz przewody prowadzące z jamy nosowej do zatok przynosowych, zmniejsza wyciek z nosa i ułatwia oddychanie przez nos.

Kiedy stosować Xylometazolin Vibrocil?

Preparat jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach: nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok zapalenie ucha środkowego – leczenie wspomagające wziernikowanie nosa – ułatwienie badania. Preparat jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży po 12. roku życia.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu sa również: stany po zabiegach na chirurgicznych, prowadzonych drogą przeznosową (np. przezklinowe usunięcie przysadki) oraz z odsłonięciem opony twardej zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa wysychające zapalenie błony śluzowej nosa jaskra z wąskim kątem przesączania. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Xylometazolin Vibrocil?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparatu nie należy stosować dłużej niż przez 10 kolejnych dni; dłuższe lub zbyt częste stosowanie może spowodować nawrót objawów i/lub zanik błony śluzowej nosa. Preaparat należy podawać ze szczególną ostrożnością osobom z nadwrażliwością na substancje adrenomimetyczne, objawiającą się bezsennością, drżeniem, zawrotami głowy, zaburzeniami rytmu serca i podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Należy zachować ostrożność u osób: z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia z nadczynnością tarczycy, cukrzycą, guzem chromochłonnym z rozrostem gruczołu krokowego stosujących inhibitory monoaminooksydazy (MAO) obecnie lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku. Informacje o dodatkowych składnikach Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie błony śluzowej.

Dawkowanie preparatu Xylometazolin Vibrocil

Preparat ma postać kropli do nosa. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 12. roku życia. 2–4 krople do każdego otworu nosowego 3 razy na dobę; maksymalnie 3 dawki do otworu nosowego na dobę.

Czy można stosować Xylometazolin Vibrocil w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie należy stosować preparatu w czasie ciąży; w okresie karmienia piersią należy zachować ostrożność.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie należy stosować preparatu w okresie leczenia inhibitorami MAO lub trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Unikać stosowania z innymi sympatykomimetykami, takimi jak efedryna lub pseudoefedryna.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Xylometazolin Vibrocil może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Często mogą wystąpić: ból głowy, pieczenie w miejscu podania, suchość błony śluzowej nosa, uczucie dyskomfortu w nosie, nudności. Bardzo rzadko mogą wystąpić: rekacje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, wysypka, świąd), przemijające zaburzenia widzenia, nieregularne bicie serca, zwiększona częstość bicia serca.