Zaditen (ketotifen) – krople do oczu, roztwór

Co to jest Zaditen?

Preparat stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) o działaniu przeciwalergicznym, zawierający lek przeciwhistaminowy.

Co zawiera i jak działa Zaditen?

Substancją czynną preparatu jest ketotifen, lek przeciwhistaminowy. Ketotifen hamuje działanie histaminy, substancji biorącej udział w powstawaniu objawów alergicznych. Ketotifen blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1). Dodatkowo hamuje uwalnianie histaminy i innych mediatorów reakcji alergicznej z komórek związanych bezpośrednio z rozwojem odpowiedzi na alergen, a także zmniejsza migrację tych komórek do miejsca powstawania odczynu alergicznego. Ketotifen łagodzi objawy alergii, takie jak obrzęk, zaczerwienienie i świąd. Początek działania ketototifenu występuje w ciągu kilku minut po podaniu kropli do worka spojówkowego.

Kiedy stosować Zaditen?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zaditen?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat oraz zakraplacz są jałowe do momentu pierwszego otwarcia. W celu uniknięcia zanieczyszczenia preparatu nie należy dotykać końcówką zakraplacza jakiejkolwiek powierzchni, a po użyciu pojemnik szczelnie zamknąć. Po zastosowaniu kropli zaleca się zamknięcie powieki i uciśnięcie przewodu nosowo–łzowego. Pozwoli to zmniejszyć ogólnoustrojowe wchłanianie preparatu co zminimalizuje ogólnoustrojowe działania niepożądane. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, który może odkładać się w miękkich soczewkach kontaktowych i niszczyć je; osoby, które używają soczewek kontaktowych powinny je usunąć przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Osoby, u których po zastosowaniu preparatu wystąpią zaburzenia widzenia lub senność nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Zaditen

Preparat ma postać kropli do oczu. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku) i dzieci po 3. roku życia: 1 kropla do worka spojówkowego 2 razy na dobę. Nie ma badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności działania preparatu u dzieci do 3. roku życia i dlatego nie należy go stosować w tej grupie wiekowej. Po zastosowaniu kropli zaleca się zamknięcie powieki i uciśnięcie przewodu nosowo–łzowego. Pozwoli to zmniejszyć ogólnoustrojowe wchłanianie preparatu co zminimalizuje ogólnoustrojowe działania niepożądane.

Czy można stosować Zaditen w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Stosowanie leku w ciąży możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w razie zdecydowanej konieczności. Uważa się, że po podaniu miejscowym do oka, do mleka kobiecego nie przenikają znaczące ilości substancji czynnej preparatu. Preparat może być stosowany w okresie laktacji wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W przypadku stosowania równolegle innych preparatów okulistycznych należy zachować co najmniej 5. minutową przerwę pomiędzy ich aplikacją. Nie można wykluczyć, że preparat w postaci kropli do oczu może nasilać działania: leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (leki nasenne, uspokajające, przeciwbólowe, zwiotczające mięśnie), leków przeciwhistaminowych i alkoholu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Zaditen może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane obejmujące: podrażnienie oczu (pieczenie i kłucie), punktowe ubytki nabłonka rogówki, zaburzenia widzenia, suchość gałki ocznej, zaburzenia czynności powiek, zapalenie spojówek, ból oka, światłowstręt, podspojówkowe wylewy krwi. Niekiedy możliwe także ogólnoustrojowe działania niepożądane obejmujące: ból głowy, senność, suchość błony śluzowej jamy ustnej, reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd).