Zirid (itopryd (chlorowodorek itoprydu)) – tabl. powl.

Co to jest Zirid?

Lek pobudzający perystaltykę przewodu pokarmowego (lek prokinetyczny).

Co zawiera i jak działa Zirid?

Substancją czynną preparatu jest itopryd, lek prokinetyczny. Substancja ta usprawnia motorykę przewodu pokarmowego, przyspiesza opróżnianie żołądka. Stosowany jest w leczeniu zaburzeń czynnościowych górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica). Itopryd wpływa na uwalnianie acetylocholiny i hamuje jej rozkład. Acetylocholina działając na odpowiednie receptory komórek mięśni gładkich przewodu pokarmowego powoduje ich skurcze i przyspiesza perystaltykę. Itopryd wykazuje także działanie przeciwwymiotne. Po podaniu doustnym itopryd szybko i niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Kiedy stosować Zirid?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawów żołądkowo-jelitowych czynnościowej niestrawności niezwiązanej z chorobą wrzodową, takich jak uczucie wzdęcia brzucha, uczucie nadmiernej pełności w żołądku, ból w nadbrzuszu, dyskomfort, brak łaknienia, zgaga, nudności i wymioty. Preparat jest przeznaczony do stosowania u dorosłych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu u osób, u których przyspieszone opróżnianie żołądka może być szkodliwe, np. w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, niedrożności mechanicznej lub perforacji.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zirid?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia czynności nerek lub wątroby przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Preparat nasila działanie acetylocholiny, która powoduje m.in. skurcze mięśni gładkich jelit. Nasilenie działania acetylocholiny może też prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych pochodzenia cholinergicznego. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa i skutków długotrwałego stosowania preparatu. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Osoby prowadzące pojazdy mechaniczne powinny zachować szczególną ostrożność, ponieważ rzadko lek może wywoływać działania niepożądane (np. zawroty i bóle głowy, zmęczenie), które mogą osłabiać koncentrację i upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Zirid

Preparat ma postać tabletek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Przyjmować przed posiłkiem, połykać popijając wodą. Tabletki można dzielić. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: Zwykle stosuje się 25–50 mg (0,5–1 tabletki) 3 razy na dobę. Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci. U chorych z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, w razie potrzeby, lekarz zaleci odpowiednie zmniejszenie stosowanej dawki. Osoby w podeszłym wieku (po 65. roku życia) mogą być bardziej narażone na wystąpienie działań niepożądanych. Jeżeli wystąpią działania niepożądane, lekarz może zalecić zmniejszenie dawki lub zaprzestanie stosowania preparatu.

Czy można stosować Zirid w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (a także w okresie karmienia piersią) skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią; itopryd przenika do mleka matki.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Itopryd nie wchodzi w interakcje z lekami takimi jak: warfaryna, diazepam, diklofenak, tyklopidyna, nifedypina, nikardypina. Preparat wpływa na motorykę przewodu pokarmowego, co może wpływać na wchłanianie stosowanych równolegle leków przyjmowanych doustnie. Może to w szczególności dotyczyć preparatów o przedłużonym uwalnianiu substancji czynnej, preparatów dojelitowych oraz preparatów o małym indeksie terapeutycznym. Substancje o działaniu antycholinergicznym mogą osłabiać działanie preparatu. Cymetydyna, ranitydyna, teprenon i cetraksat nie wpływają na prokinetyczne działanie preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Zirid może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Działania niepożądane mogą obejmować: nudności, ból brzucha, zaparcia i biegunki, zwiększone wydzielanie śliny, zmęczenie, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu, drażliwość, drżenia, bóle w klatce piersiowej, ból pleców. Możliwe zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, leukopenia). Możliwe zwiększenie stężenia prolaktyny (jeżeli wystąpi mlekotok lub ginekomastia należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić przerwanie lub zakończenie leczenia). Możliwe zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny we krwi, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych oraz stężenia bilirubiny, żółtaczka. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, rumień) oraz ciężkie reakcje nadwrażliwości typu anafilaktycznego.