Zoxin-med (ketokonazol) – szampon leczniczy

Co to jest Zoxin-med?

Lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych imidazolu do stosowania miejscowego.

Co zawiera i jak działa Zoxin-med?

Substancją czynną preparatu jest ketokonazol, pochodna imidazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków. Działanie ketokonazolu prowadzi do zahamowania syntezy ergosterolu, niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów. Błona komórkowa ulega uszkodzeniu, czego konsekwencją jest śmierć komórki grzyba. Po zastosowaniu miejscowym ketokonazol szybko łagodzi świąd i zmniejsza nasilenie zmian skórnych.

Kiedy stosować Zoxin-med?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu i profilaktyce chorób skóry wywołanych przez drożdżaki, takich jak: · łupież owłosionej skóry głowy · łupież pstry (małe białe lub różowo-beżowe plamki na skórze) · łojotokowe zapalenie skóry (brązowawo-czerwone plamy na skórze klatki piersiowej i twarzy, które złuszczają się w postaci białych lub żółtych łusek).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zoxin-med?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Jeżeli dojdzie do przypadkowego kontaktu preparatu z oczami należy przemyć je wodą. Jeżeli wystąpi reakcja nadwrażliwości (świąd i zaczerwienienie w miejscu zastosowania) należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Po zastosowaniu preparatu rzadko może wystąpić nasilone wypadanie włosów (wypadanie włosów może także towarzyszyć chorobie podstawowej). W przypadku uprzedniego długotrwałego miejscowego leczenia kortykosteroidami, w celu uniknięcia nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu ich stosowania (efekt „odbicia”), wskazane jest stopniowe (w ciągu kilku tygodni) zmniejszanie dawki kortykosteridów. Preparat można zastosować po upływie 2 tygodni od zakończenia leczenia kortykosteroidami. Zbyt szybkie odstawianie kortykosteroidów może powodować zaczerwienienie i swędzenie skóry. Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera czerwień koszenilową, która może powodować wystąpienie reakcji alergicznej. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Zoxin-med

Preparat ma postać szamponu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: Leczenie i profilaktyka występowania łupieżu skóry głowy oraz łojotokowego zapalenia skóry: Leczenie: 2 razy na tydzień przez 2–4 tygodni. Profilaktyka: 1 raz na 2 tygodnie. Leczenie i profilaktyka występowania łupieżu pstrego: Leczenie: 1 raz na dobę przez 5 dni. Profilaktyka: przed okresem letnim 1 raz na dobę przez 3 dni. Niewielką ilość szamponu nanieść na zwilżone wodą włosy i skórę zmienioną chorobowo. Wytworzyć pianę, pozostawić na skórze przez około 5 minut, a następnie spłukać. Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci.

Czy można stosować Zoxin-med w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę powinnaś skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią jest dopuszczone w sytuacji, gdy w opinii lekarza jest to zdecydowanie konieczne.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami. W przypadku wcześniejszego miejscowego leczenia kortykosteroidami, zwykle zalecane jest stopniowe, w okresie 2–3 tygodni, wycofywanie się ze stosowania kortykosteroidów (nie należy nagle przerywać stosowania kortykosteroidów z powodu ryzyka nasilenia objawów choroby). W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Po zastosowaniu preparatu bezpośrednio po długotrwałym miejscowym leczeniu kortykosteroidami może wystąpić podrażnienie skóry.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Zoxin-med może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić: miejscowe swędzenie, pieczenie, kontaktowe zapalenie skóry, podrażnienie, przetłuszczenie lub przesuszenie włosów. Bardzo rzadko mogą wystąpić: zmiana koloru włosów, przede wszystkim uszkodzenie i siwienie włosów.