Zaznacz stronę

L-leucyna – aminokwas niezbędny do budowy mięśni

utworzone przez | maj 31, 2024 | Zioła i Ekstrakty | 0 komentarzy

L-leucyna to jeden z kluczowych aminokwasów rozgałęzionych (BCAA), który pełni istotną rolę w procesach syntezy białek mięśniowych i regeneracji tkanki mięśniowej. Ten egzogenny aminokwas musi być dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem lub poprzez suplementację. Poznaj bliżej właściwości l-leucyny i dowiedz się, jak stosować ją w celu wsparcia budowy masy mięśniowej oraz przyspieszenia regeneracji po treningach.

Czym jest L-leucyna i jaką pełni funkcję w organizmie?

L-leucyna to jeden z trzech aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) obok izoleucyny i waliny. Pełni ona kluczową rolę w syntezie białek mięśniowych oraz wspomaga regenerację mięśni i struktur kostnych. L-leucyna charakteryzuje się silnym działaniem antykatabolicznym, co oznacza, że ogranicza rozpad białek mięśniowych. Dzięki temu jest często stosowana podczas diet redukcyjnych, aby zapobiegać utracie masy mięśniowej.

Badania wskazują, że l-leucyna jest odpowiedzialna za inicjację procesu syntezy białek mięśniowych. Stymuluje ona szlaki sygnałowe mTOR (mammalian target of rapamycin), które aktywują syntezę białek i przyczyniają się do przyrostu masy mięśniowej. Ponadto l-leucyna ułatwia wchłanianie innych aminokwasów i ogranicza wydzielanie kortyzolu – hormonu katabolicznego.

Wzór chemiczny strukturalny l-leucyny

L-leucyna, podobnie jak pozostałe aminokwasy BCAA, jest metabolizowana bezpośrednio w mięśniach, a nie w wątrobie jak większość aminokwasów. Dzięki temu stanowi szybko dostępne źródło energii dla pracujących mięśni podczas wysiłku fizycznego. Przyspiesza także regenerację potreningową, zmniejszając odczuwanie bólu mięśniowego (DOMS).

L-leucyna jako aminokwas egzogenny

L-leucyna zaliczana jest do aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm nie potrafi sam wytworzyć i muszą być dostarczane z pożywieniem. Głównym źródłem l-leucyny są białka pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, jaja, nabiał. Mniejsze ilości występują także w roślinach strączkowych, orzechach czy zbożach.

Osoby stosujące dietę wegetariańską lub wegańską powinny zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią podaż l-leucyny, gdyż jej zawartość w produktach roślinnych jest mniejsza niż w produktach zwierzęcych. W takiej sytuacji warto rozważyć zastosowanie suplementów diety zawierających l-leucynę.

Jako dietetyk sportowy z wieloletnim doświadczeniem zauważam, że wielu wegetarian i wegan ma problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości aminokwasów egzogennych, w tym l-leucyny. Suplementacja l-leucyną w dawce do 10 g dziennie może być dla nich bardzo korzystna i zapewnić optymalną syntezę białek. – dr Iwona Wierzbicka

Wpływ L-leucyny na budowę mięśni

Liczne badania potwierdzają, że l-leucyna przyczynia się do nasilenia syntezy białek mięśniowych i zwiększenia masy mięśniowej. Dzieje się tak za sprawą aktywacji szlaku mTOR, który jest kluczowy dla procesów anabolicznych w mięśniach. Aby jednak l-leucyna mogła efektywnie stymulować syntezę białek, konieczna jest obecność pozostałych aminokwasów egzogennych.

Dlatego samo przyjmowanie l-leucyny nie wystarczy do optymalnego przyrostu masy mięśniowej. Najlepsze efekty przynosi dostarczenie pełnego zestawu aminokwasów egzogennych (EAA) w postaci wysokiej jakości białka, np. poprzez spożywanie odżywki białkowej lub posiłków bogatych w pełnowartościowe białko.

Kulturysta na siłowni

Według zaleceń International Society of Sports Nutrition, w celu maksymalizacji syntezy białek mięśniowych i przyrostu masy mięśniowej, należy dostarczać 1,4-2 g białka na kg masy ciała dziennie. Taka ilość białka, przy zbilansowanej diecie, w pełni pokryje zapotrzebowanie na l-leucynę i pozostałe aminokwasy egzogenne.

L-leucyna jako składnik odżywek i suplementów diety

L-leucyna jest popularnym składnikiem suplementów diety przeznaczonych dla osób aktywnych fizycznie. Często występuje w preparatach typu BCAA razem z izoelucyną i waliną. Stosowana jest także jako dodatek do odżywek białkowych, zwłaszcza tych opartych na białku serwatkowym.

Suplementy zawierające l-leucynę mają za zadanie wspierać procesy anaboliczne w mięśniach, przyspieszać regenerację potreningową oraz ograniczać katabolizm mięśni. Są one szczególnie polecane osobom intensywnie trenującym, dążącym do przyrostu masy mięśniowej lub redukcji tkanki tłuszczowej.

Dawkowanie L-leucyny w suplementacji

Optymalna dawka dzienna l-leucyny nie została jednoznacznie określona. Według różnych źródeł, korzystne efekty można uzyskać przy spożyciu 1-4 g l-leucyny na kg masy ciała. Wyższe dawki nie przynoszą dodatkowych korzyści, a nawet mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Należy pamiętać, że podane wartości dotyczą samej l-leucyny, a nie preparatów ją zawierających. Przykładowo, aby dostarczyć 3 g czystej l-leucyny, trzeba przyjąć 6 kapsułek suplementu zawierającego 500 mg l-leucyny w 1 kapsułce. Warto także rozłożyć dawkę w ciągu dnia, np. przyjmując porcję l-leucyny rano, po treningu i wieczorem.

Popularne suplementy diety z L-leucyną

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających l-leucynę. Oto dwa przykłady:

  • Swanson Ajipure L-Leucyna 500 mg – suplement diety w postaci kapsułek, zawierający 500 mg czystej l-leucyny w 1 kapsułce. Zalecana dawka to 1 kapsułka 1-2 razy dziennie.
  • Hanoju L-Leucyna 400 mg – suplement diety w kapsułkach, 1 kapsułka zawiera 400 mg l-leucyny. Producent zaleca przyjmować 1 kapsułkę 3 razy dziennie.
NazwaDawka l-leucynyPostaćDawkowanie
Swanson Ajipure L-Leucyna500 mgkapsułki1 kaps. 1-2 x dziennie
Hanoju L-Leucyna400 mgkapsułki1 kaps. 3 x dziennie

Mimo że suplementy BCAA cieszą się dużą popularnością wśród sportowców, to według Australijskiego Instytutu Sportu nie ma przekonujących dowodów na to, że są one niezbędne do maksymalizacji syntezy białek mięśniowych. Znacznie lepszym wyborem wydaje się być wysokiej jakości odżywka białkowa, zawierająca komplet aminokwasów egzogennych.

Dla kogo przeznaczona jest suplementacja L-leucyną?

Suplementacja l-leucyną przeznaczona jest przede wszystkim dla sportowców dążących do zwiększenia masy mięśniowej, poprawy wyników sportowych i przyspieszenia regeneracji potreningowej. Korzystać z niej mogą zarówno osoby trenujące siłowo, jak i uprawiające sporty wytrzymałościowe.

L-leucyna polecana jest także weganom i wegetarianom, którzy często mają problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości aminokwasów egzogennych z dietą. Jej suplementacja może zapobiegać niedoborom i wspierać syntezę białek mięśniowych.

Jako wieloletni wegetarianin i pasjonat sportów siłowych, sam przekonałem się o korzyściach płynących z suplementacji l-leucyną. Odkąd włączyłem ją do swojego planu żywieniowego, zauważyłem szybszy przyrost masy mięśniowej i lepszą regenerację po treningach. – Marcin, 28 lat

L-leucyna w diecie sportowców

Zapotrzebowanie na białko u osób aktywnych fizycznie jest wyższe niż u osób prowadzących siedzący tryb życia. Aby efektywnie wspierać budowę mięśni i przyspieszać regenerację potreningową, sportowcy powinni dostarczać 1,4-2 g białka na kg masy ciała dziennie.

Wysokiej jakości białko, bogate w l-leucynę i inne aminokwasy egzogenne, można znaleźć w takich produktach jak chude mięso, jaja, nabiał, odżywki białkowe. Dla uzyskania optymalnych rezultatów warto rozłożyć spożycie białka równomiernie na 4-5 posiłków w ciągu dnia.

Suplementacja L-leucyną na diecie wegańskiej i wegetariańskiej

Diety roślinne, jak dieta wegańska czy wegetariańska, często dostarczają mniejszej ilości białka i aminokwasów egzogennych w porównaniu do diet zawierających produkty zwierzęce. Może to prowadzić do spowolnienia procesów syntezy białek i utrudniać budowę masy mięśniowej.

W takiej sytuacji warto rozważyć suplementację l-leucyną w dawce do 10 g dziennie. Pomoże to zapewnić optymalną zawartość aminokwasów egzogennych niezbędnych do efektywnej syntezy białek mięśniowych. Należy jednak pamiętać, że samo przyjmowanie l-leucyny nie zastąpi pełnowartościowego białka, dlatego weganie i wegetarianie powinni zadbać o urozmaicenie diety i włączenie do niej roślinnych źródeł białka, jak nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste zboża, orzechy i nasiona.

Podsumowując, l-leucyna jest aminokwasem o kluczowym znaczeniu dla budowy i regeneracji mięśni. Jej suplementacja może przynieść korzyści osobom aktywnym fizycznie, zwłaszcza sportowcom oraz weganom i wegetarianom. Należy jednak pamiętać, że l-leucyna powinna być elementem zbilansowanej diety bogatej w pełnowartościowe białko, a nie jedynym sposobem na przyrost masy mięśniowej.